تافل در یک نگاه

تافل یک آزمون استاندارد است که توانایی های  متقاصیان در زبان انگلیسی و استفاده از آن در محیط دانشگاهی را می سنجد. بنابراین، غالبا از آزمون تافل در پذیرش دانشگاه استفاده می‌شود. با این حال، این آزمون برای هدف درخواست ویزای دانشجویی یا گذراندن دوره‌های کوتاه مدت نیز موثر واقع شده است.

دونوع آزمون TOEFL وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید: آزمون TOEFL IBT که ‌به طور‌ آنلاین برگزار می‌شود، آزمون PBTTOEFL که به صورت کتبی  انجام میگیرد.آزمون کتبی فقط در مناطقی‌ انجام می‌شود که امتحان از طریق اینترنت و فضای مجازی انجام نمیگیرد. مدت زمان ای آزمون ۴ ساعت طول می‌کشد و از چهار بخش گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن تشکیل شده است.

در زمان آزمون TOEFL ، شما بخشی از یک کتاب درسی را می‌خوانید، به یک کنفرانس گوش می‌دهید، و به صورت شفاهی یا کتبی به سؤالات پاسخ می‌دهید. بیش از ۱۰ هزار مؤسسه دانشگاهی در سراسر دنیا این آزمون مورد قبول میباشد .

۴ نکته مثبت برای شرکت در آزمون TOEFL

 •     TOEFL توسط اکثر دانشگاه‌های جهان پذیرفته شده است  وبوسیله  همه دانشگاه‌های آمریکا مورد پذیرش واقع شده است. حدود ۱۰،۰۰۰ دانشگاه در ۱۳۰ کشوراز جمله کانادا، انگلستان و استرالیاتافل را قبول می‌کنند و تمام ۱۰۰ دانشگاه در صدر جهان TOEFL را پذیرفته اند.

 •     رزرو آزمون  آسان میباشد. شما می‌توانید آزمون تافل را در هر کجا که هستید، به صورت آنلاین رزرو کنید. و همینطور شما می‌توانیدمراکز برگزاری آزمون را در همه جای دنیا پیدا کنید. همچنن، هر سال ۵۰ تاریخ آزمون TOEFL IBT وجود دارد و نتایج ظرف ۱۵روز اعلام می‌گردد.

 •     اکثر مطالب به صورت رایگان جهت یادگیری وجود دارند.   این آزمون بسیار محبوب  و پر طرفدار است، منابع زیادی جهت راهنمایی به شما ارائه گردیده است  که بسیاری از آن‌ها رایگان میباشد. فقط با  جستجوی سریع در گوگل میتوان انجام دهید و تمرینات، کتاب‌ها، فیلم‌ها و دوره‌های آنلاین را جستجو کنید.

 •     آزمون دارای مقیاس دقیق ارزیابی است.به طور مثال، قسمت گفتاری آزمون توسط سه الی چهار متخصص ارزیابی میگردد.

۴ نکته منفی برای شرکت در آزمون TOEFL

 •     ظرفیت  آزمون تافل خیلی سریع پر می‌شوند. این به دلیل محبوبیت آزمون میباشد. بنابراین حتی اگر آزمون ۵۰ بار در سال برگزار شود، بسته به امکانات کشور شما، ممکن است در امتحان بعدی فوری جایی کسب نکنید و به اجبار تا دور بعدی صبر کنید.

 •     شما باید در تمام مهارت‌ها (خواندن، نوشتن، صحبت کردن، گوش دادن)   عالی  باشید. کسب نمره‌ی عالی تنها از طریق یکی از مهارت‌ها میسر نیست، زیرا این احتمال وجود دارد که حتی قسمت مربوط به صحبت کردن حاوی لغت‌های مهمی باشد.

 •     این آزمون بیشتر از بقیه آزمون‌ها طول می‌کشد. تخمین زده می‌شود که آزمون TOEFL IBT حدودا ۴ ساعت طول بکشد. این امر ملزوم این است که شما توانایی حفظ تمرکز را در  مدت طولانی داشته باشید، به خصوص که برای نوشتن مجبورید بعضی ازاطلاعات اسناد شنیداری را به خاطر داشته باشید.

 •     اگر مهارت‌های کامپیوتری شما خوب نیست، موفقیت در آزمون یک چالش است. از آنجا کهTOEFL IBTمنحصراً به صورت آنلاین انجام می‌شود، باید نسبت به کار با کامپیوتر به ویژه تایپ تسلط داشته باشید. در نظر بگیرید که مجبورید در مدت زمان محدود یک مقاله کامل بنویسید. هرچه سریع‌تر تایپ کنید، زمان بیشتری برای تمرکز روی پاسخ‌های صحیح خواهید داشت.

در این بخش به شناخت ساختار TOEFL می پردازیم.

ساختار آزمونTOEFL در بخش Reading

بخش  Reading یا خواندن مهمترین بخش این آزمون میباشد. این بخش حاوی سه قسمت میباشد. ۵۴ دقیقه طول می‌کشد و شامل ۳۰ سوال (۱۰ سوال در هر بخش) میباشد  ممکن است، ۴۰ سؤال با محدودیت زمانی ۷۲ دقیقه هم داشته باشید.به خاطر داشته باشید که این قسمت‌ها نسبتاً طولانی هستند و حدود ۷۰۰ کلمه دارند.

انواع سوالات قسمت ریدینگ تافل

    تمرین چند گزینه‌ای

الگوی قابل پیش بینی و مناسبی در بخش study .reading تافل وجود دارد. هر قسمت ۱۰ سؤال دارد و ۸ سؤال  اول همیشه چند گزینه‌ای خواهد بود.

    تمرین جایگذاری در متن

هر مجموعه سؤال فقط یک سؤال به این شکل وجود داردکه همیشه سؤال نهم یا یکی مانده به آخر است. در این قسمت جمله‌ای کاملاً جدید به شما نشان داده می‌شود که در متن موجود نیست. تعدادی مربع در متن مشاهده می‌شود که به انتخاب شما جای جمله‌ی جدید است.

    تمرین درک مطلب

این سؤالات ۳ تا ۵ پاسخ و ارزشی بین۲ تا ۳ امتیاز دارند که دو نوع هستند:

خلاصه نثر: پنج جمله به شما نشان داده می‌شود و شما باید سه جمله را انتخاب کنید که به بهترین شکل متن را توصیف کند.

دسته بندی: لیستی از عبارات به شما داده می‌شود و باید این عبارات را با توضیحات مطابقت دهید.

اما چگونه باید در Reading IELTS موفق‌تر از بقیه عمل کنیم؟

بهترین و مناسب‌ترین روش برای خواندن متن انتخاب کنید:

ابتدا کل متن را بخوانید، سپس به سؤالات نگاه کنید و هر قسمت از متن را برای یافتن پاسخ بررسی کنید.

هر بار یک پاراگراف را بخوانید و به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهید.

شروع تمام پاراگراف‌ها را بخوانید، سپس برای دریافت باقی اطلاعات نگاهی سطحی به باقی متن داشته باشید. پس از آن، به سؤالات نگاه کنید و به طور اجمالی متن را برای پاسخ مناسب بررسی کنید.

ابتدا سؤالات را بخوانید، سپس برای یافتن پاسخ‌های صحیح متن را بررسی کنید.

    روند پاسخگویی را با درایت مدیریت کنید.

 • خواندن متن: ۹ دقیقه

 • وارد کردن ۱۰ پاسخ: ۷ دقیقه

 • بررسی پاسخ‌ها: ۲ دقیقه

اگر می‌توانید بر زمانبندی فوق تسلط داشته باشید، پس قادرید در آن پیشرفت کنید. به عنوان مثال، اگر در خواندن سریع هستید و می‌توانیدیک متن را مثلاً در ۶ دقیقه بخوانید، می توانید سه دقیقه بیشتر به وارد کردن جواب یا بررسی پاسخ ها بپردازید. به همین ترتیب، اگر بتوانید پاسخ‌ها را به سرعت وارد کنید، می‌توانید زمان بیشتری برای بررسی پاسخ‌ها یا بازخوانی متن داشته باشید.

با روش‌های مختلف به یادگیری واژگان بپردازید.

بخشTOEFL Reading  دارای واژگانی سخت‌تر از هر بخش دیگری از آزمون است. معمولاً زبان‌آموزان از طریق فلش‌کاردها با این چالش روبرو می‌شوند. اما این روش در کنار روش‌های دیگر مفید است.یادگیری واژه‌ها از طریق خواندن متون نیز در کنار آن توصیه می‌شود.

آزمون TOEFL

ساختار آزمون TOEFL در بخش Licening

به طور کلی الگویی قابل پیش بینی برای بخش Licening در آزمون TOEFL وجود ندارد. در حالت استاندارد این بخش دارای ۲۸ سؤال خواهد بود و ۴۱ دقیقه طول می‌کشد (۳ سخنرانی، ۲ مکالمه)، در حالی که ممکن است شامل ۳۹ سؤال و به مدت ۵۷ دقیقه (۴ سخنرانی، ۳ مکالمه) باشد. طول فایل‌های صوتی مکالمه به طور معمول ۲ تا ۲٫۵ دقیقه است، در حالی که فایل‌های صوتی سخنرانی بین ۵ تا ۵٫۵ دقیقه هستند.

شما فقط می‌توانید هر فایل را یک بار گوش دهید و نمی‌توانید مکث کنید، عقب بروید، دوباره پخش کنیدیا سرعت را تغییر دهید. هیچ رونوشت یا زیرنویس وجود ندارد، اما برخی از اصطلاحات مهم در طول سخنرانی‌ها بر روی صفحه ظاهر می‌شوند.در زیر، انواع سؤالات را که در بخش گوش دادن آزمون TOEFL مشاهده خواهید کرد، بررسی خواهیم کرد.

انواع سؤالات بخش Licening آزمون TOEFL

دو قالب اصلی برای سؤالات بخش گوش دادن آزمون تافل وجود دارد: چند گزینه‌ای و دسته‌بندی.

    سؤالات چند گزینه‌ای

این قسمت همیشه سؤالات با پاسخ‌های چهارگزینه‌ای ارائه می‌دهد و در بیشتر موارد، شما فقط یک پاسخ صحیح را از بین چهار گزینه انتخاب می‌کنید. در آزمون نیز چند سؤال چند گزینه‌ای با دو پاسخ صحیح وجود دارد. غیر معمول است که سه پاسخ صحیح وجود داشته باشد، اما غیر ممکن نیست. در هر صورت، به شما توضیح داده می‌شود که چند پاسخ را باید علامت بزنید.

برخی از سؤالات چند گزینه‌ای، سؤالات مربوط به قطعه‌ای از فایل هستند که دوباره برای شما پخش می‌شود. در سؤالات این قسمت،مواردی مانند این‌که “چرا گوینده این را می‌گوید؟” پرسیده می‌شوند. سپس آن‌چه در فایل صوتی گفته شده دوباره پخش می‌شود.

تمام سؤالات چند گزینه‌ای بخش لیسنینگ تافل دقیقاً ارزشی معادل یک نمره دارند، حتی اگر بیش از یک پاسخ صحیح داشته باشند. در مقابل، سؤالات طبقه بندی شده‌ی بخش شنیدن بیش از یک نمره ارزش دارند. بیایید نگاهی دقیقبه این قسمت بیندازیم.

    سؤالات طبقه‌بندی

سؤالات طبقه‌بندی در قالب بخش Licening آزمون TOEFL نسبتاً غیر معمول هستند. اما احتمالاً حداقل یکی از این سؤالات را در روز آزمون خواهید دید. سؤالات طبقه بندی شده به صورت جداول اطلاعات و دسته‌بندی‌ها ارائه می‌شوند. با زدن علامت، شما مشخص می‌کنید که هر کدام از اطلاعات مربوط به کدام گروه است.

برای موفقیت در این بخش رعایت موارد زیر الزامی است !

 • درباره کلماتی که به وضوح نمی‌شنوید وسواس به خرج ندهید.

 • مطمئناً تمام تلاش شما در این راستا است که با سرعت سخنران همراه باشید. بدیهی است که باید با دقت فراوانی به فایل‌ها گوش دهید. اما حتی بهترین دانشجو هم می‌تواند کلماتی را جا بیندازد. این اتفاق برای کسانی که زبان انگلیسی زبان مادری آن‌ها است هم امری معمول به حساب می‌آید.

 • مراقب باشید با نگرانی برای از دست دادن یک یا دو کلمه به کل حواس‌پرت نشوید. زیرا ممکن است به خود بیایید و متوجه شوید آن چه گفته شد را کلاً نشنیده‌اید. پس با آرامش بر روی آن‌چه در ادامه بیان می‌شود تمرکز کنید.

 • یادداشت برداری کنید. اما نه به میزان زیاد!

 • یادداشت‌برداری کارآمد یک مهارت ضروری در بخش گوش دادن آزمون تافل است. به عبارات ساده و یک نمودار بسیار ابتدایی بسنده کنید. از نوشتن جملات کامل و طولانی در یادداشت خود پرهیز کنید. نقل قول‌ها را به حداقل برسانید. شما نمی‌توانید هر آن‌چه می‌شنوید را بنویسید. به همین دلیل “کپی کردن” حواس شما را پرت می‌کند و درک عمیقی از مطالب در اختیارتان قرار نمی‌دهد.

 • از طرف دیگر با یادداشت برداری به صورت خلاصه و کوتاه وقت بیشتری برای تمرکز بر معنا و مفهوم فایل خواهید داشت.

 • برای شناسایی مهم‌ترین اطلاعات تمرین کنید.

 • در بخش Licening آزمون TOEFL همه‌ی جملاتی که می‌شنوید ضروری نیستند. تفاوت را بشناسید! همچنین تشخیص میزان سهم هر گوینده در اطلاعات مهم و تأثیرگذار کار بسیار دشواری است که نیاز به تمرین دارد.

 • ۱۰ دقیقه استراحت در حین آزمون TOEFL

 • مهم است که در حین استراحت چه عملکردی داشته باشید

 • راه بروید: فراموش نکنید که چقدر نشستن و ساکن ماندن برای چند ساعت می‌تواند باعث احساس درد و خستگی در شما شود.همچنین به یاد داشته باشید که می‌توانید فقط با چند دقیقه راه رفتن احساس راحتی کنید.

 • یک نوشیدنی و میان وعده میل کنید: خوردن و آشامیدن نیز می‌تواند به شما احساس تازگی ببخشد. اما زیاده روی نکنید! غذا یا نوشیدنی بیش از حد، ممکن است در کوتاه مدت احساس خستگی بیشتری در شما ایجاد کند، زیرا بدن برای هضم و جذب آن به فعالیت و سوخت و ساز می‌پردازد.از آن گذشته، باعث می‌شود که در نیمه دوم آزمون TOEFL به سرویس بهداشتی نیاز پیدا کنید.

 • از سرویس بهداشتی استفاده کنید:حتماً از سرویس بهداشتی استفاده کنید زیرا این امکان فقط یک بار در تمام طول آزمون وجود دارد. آبی به صورت خود بزنید تا برای نیمه‌ی دوم آمادگی بیشتری داشته باشید.

 • به یاد داشته باشید: در هنگام بازگشت از استراحت،یک چک امنیتی دارید. در پایان وقت استراحت خود، برای ازسرگیری تست باید بررسی امنیتی دوم را انجام دهید. این کار مشابه چک امنیتی است که شما قبل از شروع آزمون تافل انجام داده‌اید.

ساختار تافل در بخش Speaking

پس از بازگشت از زمان استراحت، نوبت به بخشی در قالب آزمون TOEFL می‌رسد که کوتاه‌ترین است: بخش سخنرانی ۱۷ دقیقه‌ای. در این ۱۷ دقیقه، هر یک از چهار تمرین صحبت کردن آزمون تافل محدودیت زمانی جداگانه دارند. در واقع، هر تمرین سخنرانی تافل دارای محدودیت‌های زمانی متعددی است.

از نظر نمره‌دهی، بخش صحبت کردن TOEFL، مانند سایر بخش‌های این آزمون، براساس امتیازهای خام است که به نمره مقیاس بین ۰ تا ۳۰ تبدیل می‌شوند، که در گزارش نمره رسمی خود  خواهید دید. میزان اشتباه یا درست بودن پاسخ سؤالات به سادگی بخش‌های خواندن و شنیداری یا همان Reading یا Licening قابل تشخیص نیستند. در عوض، ETS افراد حرفه‌ای را استخدام می‌کند که هر پاسخ را در مقیاس ۱-۴، بر اساس سرفصل‌های رسمی تافل دسته بندی می‌کنند.

    سخنرانی مستقل

اولین تمرین، صحبت کردن مستقل است.  به این معنی است که تمرین فقط از شما می‌خواهد برای پاسخ صحیح برنامه‌ریزی و سپس صحبت کنید. لزومی به خواندن چیزی یا گوش دادن به یک فایل صوتی نمیباشد. سه تمرین باقی‌مانده تمرین گفتاری تلفیقی است. این تمرین‌ها مهارت‌های دیگر را با گفتار تلفیق می‌کند و شما را مجبور به خواندن، گوش دادن یا انجام هر دو می‌کند.

در این تمرین شما نظر شخصی خود را در مورد یک مسئله اجتماعی بیان خواهیدکرد. سؤالات بخش سخنرانی در تمرین ۱ طیف گسترده‌ای از موضوعات اجتماعی را شامل می‌شود که برای بسیاری از فرهنگ‌های مختلف قابل درک است.

تلفیقی (گوش دادن، خواندن: زندگی دانشجویی)

در ابتدای تمرین ۲، شما با یک اطلاعیه کوتاه ۸۰ تا ۱۰۰ کلمه‌ای درباره تغییری که در دانشگاه در حال وقوع است روبرو می‌شوید. مانند سرویس جابجایی جدید یا تغییر در برنامه کلاس‌هامیباشد بعد از خواندن اطلاعیه، به یک مکالمه کوتاه درباره آن گوش خواهید کرد. در این گفتگوهر کس نظری دارد که معمولاً یکی از آن‌ها بر نظر موافق یا مخالف خود اصرار می ‌کند. وظیفه‌ی شما این است که یک جمع‌بندی کوتاه از مکالمه این دو نفر ارائه دهید.

در اینجا نحوه زمان بندی برای این تمرین وجود دارد:

 • زمان خواندن: ۵۰ ثانیه
 • فایل صوتی:۱ دقیقه
 • زمان آماده سازی: ۳۰ ثانیه
 • زمان پاسخگویی: ۶۰ ثانیه

تلفیقی (گوش دادن، خواندن: علمی)

مانند بسیاری از سؤالات و تمرین‌ها در بخش‌های دیگر، تمرین سوم در بخش صحبت کردن با درس و دانشگاه سر و کار دارد. شما یک متن کوتاه را می‌خوانید که تقریباً ۸۰ تا ۱۰۰ کلمه است و به طور خلاصه یک موضوع دانشگاهی را پوشش می‌دهد. پس از آن، یک مدرس مثال‌هایی را ارائه می‌دهد که مطالب موجود در متن را توضیح می‌دهد. سپس، شما یک سخنرانی کوتاه ارائه می‌دهید که خلاصه‌ای از نکات و اطلاعات موجود در متن و صحبت‌های مدرس است.

برای موفقیت در این تمرین می‌توانید به این شیوه زمان بندی کنید:

 • زمان خواندن: ۴۵ ثانیه
 • فایل صوتی:  ۱ دقیقه
 • زمان آماده سازی: ۳۰ ثانیه
 • زمان پاسخگویی: ۶۰ ثانیه

تلفیقی (گوش دادن)

برای این تمرین آخر در بخش صحبت کردن TOEFL، شما یک سخنرانی خواهید شنید. بعد از اینکه سخنرانی را شنیدید، سخنرانی کوتاهی خواهید کرد که خلاصه ایده‌های اصلی سخنرانی را بیان می‌کند. زمان بندی مناسب برای این تمرین به شرح زیر است:

 • فایل صوتی:  ۲ دقیقه
 • زمان آماده سازی: ۲۰ ثانیه
 • زمان پاسخگویی: ۶۰ ثانیهَ

ثبت نام