زبان دکتری

هدف:

 • کسب تسلط کامل داوطلبان بر مباحث گرامری
 • مروری بر واژگان مهم کنکوری و نمایش جایگاه قرارگیری آنها در جملات
 • حل تست های کنکور  سال های اخیر و تست های تالیفی
 • بررسی اجمالی روشهای پاسخ به سوالات درک مطلب

مخاطبین اصلی:

 • داوطلبان کنکور دکتری کلیه رشته ها و گرایش ها

منابع:

 • منبع اصلی برای این دوره: جزوه تهیه شده توسط اساتید با تاکید بر جزوات احمد شریف زاده
 •     کتاب TOEFL 504
 •     کتاب Essential words for TOEFL
 •     کتاب Essential Grammar in Use
 •     کتاب Reading Flash
 •     کتاب Longman Preparation Course for the TOEFL Test
 •     کتاب English Grammar Digest

 

توضیحات کلی درباره زبان دکتری

آزمون زبان دکتری دانشگاههای سراسری به دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم بندی می شود. تعداد سوالات آزمون زبان (اکثر رشته ها) ۳۰ سوال می باشد که از این تعداد، ۱۵ سوال مربوط به زبان عمومی و ۱۵ سوال مربوط به زبان تخصصی می باشد. مباحث مطرح شده در زبان عمومی در قالب لغت و گرامر می باشد، که درچند سال اخیر سوالات گرامر زبان عمومی در قالب Cloze Test و سوالات زبان تخصصی دکتری در قالب Reading Comprehensionمطرح می شوند. لازم بذکر است که در متن های درک مطلب آزمون زبان نمی توان انتظار داشت که تمامی متون در مورد زبان تخصصی همان رشته باشد. با نگاهی به نمونه سوالات سالهای اخیر می توان فهمید که در سالهای قبل متون نا مرتبط به رشته نیز در ازمون گنجانده شده است. پس می توان نتیجه گرفت که در آزمون زبان دانشجویان بایستی بر دانش عمومی از زبان متمرکز شوند و در کنار آن لغات تخصصی رشته مربوط خود را نیز بدقت فراگیرند.

 

سوالات زبان دکتری

سوالات زبان در آزمون دکتری که اولین بخش (۳۰ سوال اول در اکثر رشته ها) در دفترچه آزمون می باشد به ترتیب ذیل می باشد:

 

بخش لغت زبان عمومی دکتری: Vocabulary

برای کسب آمادگی مطلوب جهت پاسخگویی به  بخش لغت زبان دکتری بایستی داوطلبان دارای گنجینه ای از واژگان زبان باشند. در رابطه با آموزش لغت کتابهای متعددی نگاشته شده اند اما به نظر می رسد بهترین و مهمترین کار این است که داوطلبان ابتدا واژگان مطرح شده در آرمونهای قبلی را یاد بگیرند و از بین آن لغات اهمیت بیشتری به لغات پر تکرار آزمون بدهند.  از آنجاییکه در چینش سوالات زبان تعداد ۱۰ سوال به بخش لغت اختصاص یافته این بخش دارای اهمیت زیادی است. در بررسی های انجام شده و مقایسه سوالات زبان در سالهای اخیر به این نتیجه می توان دست یافت که در برخی موارد سوالات زبان در سالهای مختلف تکراری می باشند.

 

بخش گرامر زبان عمومی دکتری: گرامر Grammar

که البته در چند سال اخیر سوالات این بخش در قالب Cloze Test ارائه می شود. یعنی در قالب یک متن سوالات گرامر بصورت جای خالی در جمله طراحی می شوند. در سالهای قبل سوالات گرامر دکتری تقلیدی از تستهای تافل بود که در چند سال اخیر اینگونه تستها جای خود را به تستهای متنی داده اند که با توجه به استفاده از تکنیک بافت متن کار را برای داوطلب راحت تر می سازد. از آنجاییکه تستهای گرامر زبان عمومی بصورت Cloze Test مطرح می شوند بنابراین دانستن مطالب و نکات گرامری صرف کافی نیست و بایستی بر روی تستهای خاص گرامر نیز کار کرد.

 

بخش درک مطلب زبان دکتری: Reading Comprehension

مهمترین و شاید آسانترین بخش آزمون زبان دکتری بخش درک مطلب می باشد. با دانستن این مطلب که ۵۰ % سوالات آزمون زبان دکتری در مورد درک مطلب می باشند درک اهمیت این موضوع ساده تر خواهد بود. بر خلاف آنچه که مورد تصور اکثر داوطلبان دکتری است برای پاسخ دادن به سوالات درک مطلب فقط دانستن زبان تخصصی شرط لازم و کافی نیست. بلکه احتمال دارد که داوطلب لغات تخصصی رشته خود را بخوبی بداند اما اگر بر تکنیکهای پاسخگویی به درک مطلب آشنایی نداشته باشد براحتی نمی تواند از عهده این سوالات بر آید. سوالات زبان دکتری در این بخش بدین ترتیب مطرح می شود که چند متن کوتاه در آزمون ذکر گردیده و در مورد هر متن سوالاتی مطرح می شود.

سوالات مطرح شده در این بخش در یک کلیشه خاصی طراحی می گردد که در ذیل به برخی از این کلیشه ها اشاره می شود:

الف: اولین نوع سوال درک مطلب سوال “ایده اصلی متن” یا main idea می باشد. در این نوع تست ها از داوطلب خواسته می شود تا بین گزینه ها، گزینه ای را انتخاب کنند که نشان دهنده منظور کلی نویسنده از متن است.

ب: سوال بعدی در متن “اطلاعات خاص” یا specific information است. یعنی طراح سوال از داوطلب می خواهد که با توجه به متن گزینه ای را انتخاب کند که در متن بایستی به دنبال آن باشد.

ج: نوع دیگر سوال درک مطلب “ارجاع” یا reference است که در آن طراح سوال از داوطلب می خواهد که مرجع یک اسم یا ضمیر را در جمله مشخص کند که مشهور ترین نوع این سوالات بخش ضمیر است که مثلا فلان ضمیر در متن به کدام اسم بر می گردد.

د: سوال دیگری که در بخش درک مطلب معمول است “مترادف” یا synonym می باشد بدین ترتیب که زیر یک لغت در متن خط کشیده شده و مترادف لغت را از بین ۴ گزینه که معمولا دو تای آنها خیلی به هم شبیه هستند از داوطلب می خواهد.

در خصوص پاسخگویی به این بخش در آزمون زبان دکتری لازم است تا داوطلب علاوه بر دانستن واژگان تخصصی مربوط به رشته خود، به تکنیکهای پاسخگویی به این نوع سوالات نیز آگاهی داشته باشد و این مهم بدون تمرین تستهای درک مطلب به دست نخواهد آمد. با نگاهی تحلیلی به سوالات زبان دکتری رشته های مختلف می توان به این نتیجه رسید که طراح سوال یک رشته خاص لزوما تمام متنها را مرتبط با آن رشته خاص طراحی نمی کند و ممکن است در متنهای آزمون از رشته های دیگر نیز مطالبی را درج کند. پس به می توان فهمید که در این آزمون بیشتر جنبه عمومی درک متون مطرح است تا درک لغت تخصصی یک رشته خاص. بر همین اساس در ابتدا تکنیکهای پاسخگویی به انواع مختلفی از سوالات درک مطلب آموزش داده می شود و سپس نمونه های مختلفی از سوالات درک مطلب در زمینه های مختلف علمی مطرح خواهد شد. در انتها نیز سوالات سالهای گذشته مطرح شده در رشته های مختلف بهمراه پاسخهای تشریحی آنها ذکر گردیده است.

 

زبان کنکور پزشکی

برای پاسخگویی به سوالات زبان در کنکور دکتری زیرگروه پزشکی باید ابتدا ساختار این آزمون را شناخت. این آزمون در دو بخش لغت و درک مطلب برگزار می شود .شاید در مرحله ی اول اینطور بنظر بیاید که این آزمون فاقد سوالات گرامر است اما باید از جهت دیگر این مسئله را بررسی نمود. درست است که این آزمون فاقد سوالات مستقیم گرامر است اما دانستن گرامر تا حدی به فهمیدن صورت سوالات لغت و بخصوص فهمیدن متون و پاسخگویی به سوالات درک مطلب بسیار مفید خواهد بود. بنابراین مسلط بودن به مهارت لغت، درک مطلب و تا حدی گرامر برای موفقیت در این آزمون الزام می باشد. در بخش دوم که همان درک مطلب است ابتدا بایستی انواع سوالات درک مطلب را شناخت.  و بعد از آن مهارت های پاسخگویی به سوالات درک مطلب را فرا گرفت. لازم به ذکر است برای کسب درصد بسیار خوب در درس زبان دکتری پزشکی مطالعه و تسلط بر تستهای سالهای گذشته ی وزارت بهداشت الزامی می باشد.

 

سوالات متداول در مورد زبان کنکور دکتری

۱- تفاوت آزمون ورودی مقطع دکتری با آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد در چیست؟

تفاوت اصلی در ایجاد آمادگی برای کنکور دکتری با کنکور ارشد، در پیچیدگی مدیریت ساختار این آزمون است. برای ورود به دانشگاه در مقطع دکتری، لازم است نه تنها برای آزمون (های) ورودی آمادگی مطلوب ایجاد کرد، بلکه تلاش برای تقویت رزومه نیز ضروری است. البته بخشی از رزومه متقاضیان در مقطع ارشد با توجه به “معدل این مقطع” و “موضوع پایان‌نامه ارشد” و “رنک دانشگاهی مقطع ارشد” و “تعداد و کیفیت مقالاتی که کار شده است”، تا این مرحله ایجاد شده است و در این مرحله باید تلاش شود که با هدف تقویت این رزومه طرح ریزی خاصی انجام شود.

مواردی همچون “ارتباط گرفتن با اساتیدی که رزومه خوبی دارند و گرفتن توصیه‌نامه از آن‎‌ها” و “چاپ مقالات آی اس آی یا آی اس سی یا مقالاتی با کیفیت مطلوب در حوزه تخصصی رشته خواهان که البته در ایران تعداد مقالات مهم‌تر از کیفیت و citation یا همان ارجاع به مقاله و مجله‌ای که مقاله در آن منتشر شده، می‌باشد! از طرفی تنها دانشگاه‌های دولتی ایران روی این موضوع حساسیت دارند و دانشگاه‌های درجه۲ به پایین با تنها یک مقاله هم اغوا می‌شوند! “داشتن سخنرانی یا کنفرانس یا ارائه یا پوستر یا مقالات داخلی” و “یکی بودن دانشگاه مبداء و مقصد و شناخت اساتید از تقاضاکننده” و “ارتباط گرفتن با اساتید دانشگاهی که تقاضاکننده برای آن‌ها دعوت به مصاحبه شده، پیش از مصاحبه” و “تسلط بر زبان انگلیسی” و “داشتن کتاب‌های تخصصی (ترجمه یا تالیف)” و مواردی مشابه این و…

 

۲- نحوه پذیرش آزمون سراسری چگونه است؟

آزمون ورودی مقطع دکتری دانشگاه ‌های دولتی کشور، در دو مرحله برگزار می‌شود. مرحله اول، یک آزمون عمومی که در دو نوبت در سال اجرا می‌شود است که در این آزمون کتبی دروس زبان عمومی، استعداد تحصیلی و دروس خاصی از رشته موردنظر پرسش می‌شود و این آزمون کشوری است. مرحله دوم، شامل ترکیبی از مصاحبه و تست تخصصی است که توسط خود دانشگاه مقصد برگزار می گردد.

 

۳- آزمون عمومی دکتری در چه مقاطع زمانی برگزار می‌شود؟

آزمون کتبی یا عمومی دکتری تا سال گذشته، سالی  دو بار و آن هم در آبان و اسفند ماه هر سال برگزار می‌شد اما از امسال فقط در اسفندماه برگزار خواهد شد.

 

۴- تمهیدات لازم برای ایجاد آمادگی جهت قبولی در مقطع دکتری چه مواردی هستند؟

 •     آمادگی برای آزمون کتبی
 •     قوی کردن رزومه پژوهشی – آموزشی تا پیش از روز مصاحبه
 •     تکمیل مدارک پژوهشی – آموزشی
 •     آمادگی برای جلسه مصاحبه

 

۵- آزمون زبان انگلیسی عمومی دکتری سراسری شامل چه دروسی است؟

آزمون زبان انگلیسی عمومی دکتری دانشگاه‌های سراسری کشور، شامل سه ماده امتحانی است:

۱- آزمون زبان

۲- آزمون استعداد تحصیلی

۳- آزمون دروس خاص رشته انتخابی

۴- آزمون زبان عمومی دکتری آزاد شامل چه دروسی است؟

این آزمون شامل زبان تخصصی با ۲۵ سوال و دروس تخصصی هر رشته است.

 

۶- تعداد سوالات دفترچه آزمون سراسری دکتری و مدت زمان پاسخگویی به آنها چگونه است؟

با توجه به برنامه اعلام شده برای آزمون سراسری دکتری ۹۵، تغییرات در نحوه اجری این آزمون از جمله شرایط دفترچه آزمون نامشخص است؛ ولی برآورد می‌شود باتوجه به روند آزمون‌های سراسری دکتری سال‌های گذشته تعداد سوالات زبان عمومی ۳۰، استعداد تحصیلی ۳۰ و دروس خاص رشته بین ۳۰ تا ۶۰ سوال باشد و مدت زمان پاسخگویی بین ۳ تا ۴ ساعت است.

 

۷- آزمون زبان انگلیسی دکتری سراسری (مرحله اول عمومی) در چه سطحی است و شامل چه نکاتی است؟

آزمون زبان انگلیسی مرحله اول عمومی است و در سطح سوالات آزمون TOFEL مطرح می‌شود. این آزمون شامل موارد گرامر، واژگان و درک مطلب است.

 

۸- در حال حاضر کدام دانشگاه‌های کشور دانشجوی دکتری می‌پذیرند؟

درحال حاضر اکثریت دانشگاه‌ های شناخته شده در رشته‌‌ها و گرایش‌های مختلف اقدام به پذیرش در مقطع دکتری می‌کنند.

 

۹- در مورد روز مصاحبه چه نکاتی لازم است بدانیم؟

در این روز بهتر است خود را از قبل از نظر ذهنی، علمی و روحی آماده کنید؛ در این روز سعی کنید به موقع و با ظاهری آراسته در محل حاضر شوید، کلیه مدارک مورد نیاز برای روز مصاحبه را به همراه داشته باشید و در جریان مصاحبه تا لحظه آخر مبارزه کنید و از قبل خود را تسلیم نکنید .

در این روز در ابتدا خواسته می‌شود خود را مختصراً معرفی کنند و به طور کوتاه درباره مقاطع تحصیلی گذشته خود صحبت کنید؛ سپس مدارک پژوهشی شما موردسنجش و ارزیابی تیم مصاحبه‌کننده قرار میگیرد و پس از آن هر یک از اساتید در حوزه خاصی دانش علمی شما را با پرسش و پاسخ سنجش خواهند کرد؛ خیلی مهم است به سوالات مربوط به حوزه تخصصی که اقدام کرده‌اید مسلط بوده و به پرسش‌ها پاسخ بدهید؛ حتی ‌الامکان تلاش کنید به تمامی سوالات با ظاهری مطمئن پاسخ دهید.

 

۱۰- آیا در مقطع دکتری نیاز به مدرک زبان انگلیسی است؟

مدرک زبان انگلیسی در مقطع دکتری کاملاً به دانشگاه وموسسه محل تحصیل بستگی دارد؛ برخی دانشگاه ‌‌هاوموسسات پیش از ثبت نام، برخی تا پایان سال اول و یاسال دوم دانشجو را موظف به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی کرده اند؛ البته در برخی از دانشگاه ‌‌ها نیز هیچگونه مدرک زبان انگیسی حتی تا پایان مقطع دکتری درخواست نشده است.

 

نمونه سوالات:

نمونه سوالات کنکور دکتری زبان سال ۹۵

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری کشاورزی و منابع طبیعی سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم انسانی۹۵

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری میکروبیولوژی و زیست فناوری میکروبی سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم انسانی سال۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری دامپزشکی سال۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم پایه سال ۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری فنی مهندسی سال ۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری کشاورزی و منابع طبیعی سال ۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری هنر سال ۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری بیو فیزیک سال ۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری دامپزشکی سال ۹۵

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم پایه ۹۵

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری فنی مهندسی ۹۵

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری منابع طبیعی سال ۹۵

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم پایه سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم پزشکی سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم پایه کد رشته ۲۲۱۸ سال ۹۳

نمونه سوالات کنکور دکتری زبان کد رشته ۲۸۰۷و۲۸۰۸و۲۸۰۹و۲۸۱۰ سال۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم انسانی ۹۴

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری علوم پایه کد رشته ۲۲۳۰ سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری هنر ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکوردکتری کلیه رشته ها سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور علوم پایه کد رشته های ۲۲۰۱-۲۲۰۲-۲۲۰۳-۲۲۰۴-۲۲۰۵-۲۲۰۶-۲۲۰۸-۲۲۰۹-۲۲۱۰-۲۲۲۰-۲۲۲۱-۲۲۲۲-۲۲۲۳-۲۲۲۴-۲۲۲۵-۲۲۲۶-۲۲۲۷-۲۲۲۸-۲۲۲۹-۲۲۳۱-۲۲۳۶-۲۲۴۵-۲۲۴۸ سال۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری هنر سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری فنی و مهندسی سال ۹۳

نمونه سوالات زبان کنکور دکتری هنر سال ۹۵

 

ثبت نام