زبان ارشد

هدف از برگزاری دوره های آمادگی آزمون ارشد:

کسب تسلط کامل داوطلبان بر مباحث گرامری

مروری بر واژگان مهم کنکوری و نمایش جایگاه قرارگیری آنها در جملات

حل تست های کنکور  سال های اخیر و تست های تالیفی

و بررسی اجمالی روشهای پاسخ به سوالات درک مطلب

مخاطبین اصلی:

  • داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد کلیه رشته ها و گرایش ها

منابع:

منبع اصلی برای این دوره: جزوه تهیه شده توسط اساتید با تاکید بر جزوات آقای احمد شریف زاده

منابع معتبر تافل

توضیحات کلی درباره زبان عمومی کارشناسی ارشد

آزمون زبان کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری به دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم بندی می شود. تعداد سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد (اکثر رشته های کارشناسی ارشد) ۳۰ سوال می باشد که از این تعداد ۱۵ سوال مربوط به زبان عمومی کارشناسی ارشد و ۱۵ سوال تخصصی می باشد.  مباحث مطرح شده در زبان عمومی کارشناسی ارشد در قالب لغت و گرامر می باشد، که درچند سال اخیر سوالات گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد در قالب   Cloze Testsو سوالات زبان تخصصی کارشناسی ارشد در قالب     Reading  Comprehension طرح شده اند. البته نکته قابل تامل این است که در متنهای درک مطلب آزمون زبان کارشناسی ارشد نمی توان انتظار داشت که ۱۰۰% متنها در مورد زبان تخصصی همان رشته باشد. با نگاهی به نمونه سوالات سالهای اخیر خواهید دید که در یکی از نمونه سوالات زبان ارشد سال های قبل مربوط به رشته مدیریت متنی در مورد ماهواره در آزمون گنجانده شده و هیچ ربطی به رشته مدیریت ندارد یا در سالی دیگر متنی در مورد زیست شناسی! پس می توان نتیجه گرفت عمده تمرکز دانشجو در آزمون زبان کارشناسی ارشد بایستی بر دانش عمومی از زبان باشد، در کنار آن واژگان تخصصی رشته مربوطه خود را نیز باید فرا گیرد.

سوالات زبان کارشناسی ارشد

سوالات زبان در آزمون کارشناسی ارشد که اولین بخش (۳۰ سوال اول در اکثر رشته های کارشناسی ارشد) در دفترچه آزمون می باشد به ترتیب ذیل می باشد :

۱- لغت Vocabulary

۲- گرامر Grammar که البته در چند سال اخیر سوالات این بخش در قالب Cloze Test ارائه می شود. یعنی در قالب یک متن سوالات گرامر بصورت جای خالی در جمله طراحی می شوند.

۳- درک مطلب Reading Comprehension

 

بخش لغت زبان عمومی کارشناسی ارشد:

برای کسب آمادگی مطلوب جهت پاسخگویی به  بخش لغت زبان عمومی کارشناسی ارشد بایستی داوطلب دارای گنجینه ای از واژگان زبان عمومی باشد. در رابطه با آموزش لغت کتابهای متعددی نگاشته شده اند اما به نظر می رسد بهترین و مهمترین کار این است که داوطلبان ابتدا واژگان مطرح شده در آرمونهای قبلی را یاد بگیرند و از بین آن لغات اهمیت بیشتری به لغات پر تکرار آزمون بدهند.  از آنجاییکه در چینش سوالات زبان تعداد ۱۰ سوال به بخش لغت اختصاص یافته این بخش دارای اهمیت زیادی است. در بررسی های انجام شده و مقایسه سوالات زبان کارشناسی ارشد در سالهای اخیر می توان به این نتیجه رسید که در برخی موارد سوالات زبان کارشناسی ارشد در سالهای مختلف تکرار می شوند.

بخش گرامر زبان عمومی ارشد:

در سالهای قبل سوالات گرامر کارشناسی ارشد تشابه زیادی به تستهای تافل داشته است که در چند سال اخیر اینگونه تستها جای خود را به تستهای متنی داده اند که با توجه به استفاده از تکنیک بافت متن کار را برای داوطلب راحت تر می سازد. از آنجاییکه تستهای گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد بصورت کلوز تست مطرح می شوند بنابراین دانستن مطالب و نکات گرامری صرف کافی نیست و بایستی بر روی تستهای خاص گرامر نیز کار کرد.

بخش درک مطلب زبان کارشناسی ارشد:

مهمترین و شاید آسانترین بخش آزمون زبان کارشناسی ارشد بخش درک مطلب می باشد. با دانستن این مطلب که ۵۰ % سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد در مورد درک مطلب می باشند درک اهمیت این موضوع ساده تر خواهد بود. بر خلاف آنچه که مورد تصور اکثر داوطلبان کارشناسی ارشد است برای پاسخ دادن به سوالات درک مطلب فقط دانستن زبان تخصصی شرط لازم و کافی نیست. بلکه احتمال دارد که داوطلب لغات تخصصی رشته خود را بخوبی بداند اما اگر بر تکنیکهای پاسخگویی به درک مطلب آشنایی نداشته باشد براحتی نمی تواند از عهده این سوالات بر آید. سوالات زبان کارشناسی ارشد در این بخش بدین ترتیب مطرح می شود که چند متن کوتاه در آزمون ذکر گردیده و در مورد هر متن سوالاتی مطرح می شود. سوالات مطرح شده در این بخش در یک کلیشه خاصی طراحی می گردد که در ذیل به برخی از این کلیشه ها اشاره می شود:

الف: اولین نوع سوال درک مطلب سوال “ایده اصلی متن” یا main idea   می باشد. در این نوع تست ها از داوطلب خواسته می شود تا بین گزینه ها، گزینه ای را انتخاب کنند که نشان دهنده منظور کلی نویسنده از متن است.

ب: سوال بعدی در متن “اطلاعات خاص” یا specific information است. یعنی طراح سوال از داوطلب می خواهد که با توجه به متن گزینه ای را انتخاب کند که در متن بایستی به دنبال آن باشد.

ج: نوع دیگر سوال درک مطلب “ارجاع” یا reference است که در آن طراح سوال از داوطلب می خواهد که مرجع یک اسم یا ضمیر را در جمله مشخص کند که مشهور ترین نوع این سوالات بخش ضمیر است که مثلا فلان ضمیر در متن به کدام اسم بر می گردد.

د: سوال دیگری که در بخش درک مطلب معمول است “مترادف” یا synonym می باشد بدین ترتیب که زیر یک لغت در متن خط کشیده شده و مترادف لغت را از بین ۴ گزینه که معمولا دو تای آنها خیلی به هم شبیه هستند از داوطلب می خواهد.

در خصوص پاسخگویی به این بخش در آزمون زبان کارشناسی ارشد لازم است تا داوطلب علاوه بر دانستن واژگان تخصصی مربوط به رشته خود، به تکنیکهای پاسخگویی به این نوع سوالات نیز آگاهی داشته باشد و این مهم بدون تمرین تستهای درک مطلب به دست نخواهد آمد. با نگاهی تحلیلی به سوالات زبان کارشناسی ارشد رشته های مختلف می توان به این نتیجه رسید که طراح سوال یک رشته خاص لزوما تمام متنها را مرتبط با آن رشته خاص طراحی نمی کند و ممکن است در متنهای آزمون از رشته های دیگر نیز مطالبی را درج کند. پس به می توان فهمید که در این آزمون بیشتر جنبه عمومی درک متون مطرح است تا درک لغت تخصصی یک رشته خاص. بر همین اساس در ابتدا تکنیکهای پاسخگویی به انواع مختلفی از سوالات درک مطلب آموزش داده می شود و سپس نمونه های مختلفی از سوالات درک مطلب در زمینه های مختلف علمی مطرح خواهد شد. در انتها نیز سوالات سالهای گذشته مطرح شده در رشته های مختلف بهمراه پاسخهای تشریحی آنها ذکر گردیده است.

زبان کنکور کارشناسی ارشد پزشکی

برای پاسخگویی به سوالات زبان در کنکور کارشناسی ارشد زیرگروه پزشکی باید ابتدا ساختار این آزمون را شناخت. این آزمون در دو بخش لغت و درک مطلب برگزار می شود .شاید در مرحله ی اول اینطور بنظر بیاید که این آزمون فاقد سوالات گرامر است اما باید از جهت دیگر این مساله را بررسی نمود. درست است که این آزمون فاقد سوالات مستقیم گرامر است اما دانستن گرامر تا حدی به فهمیدن صورت سوالات لغت و بخصوص فهمیدن متون و پاسخگویی به سوالات درک مطلب بسیار مفید خواهد بود. بنابراین مسلط بودن به مهارت لغت، درک مطلب و تا حدی گرامر برای موفقیت در این آزمون الزام می باشد. در بخش دوم که همان درک مطلب است ابتدا بایستی انواع سوالات درک مطلب را شناخت.  و بعد از آن مهارت های پاسخگویی به سوالات درک مطلب را فرا گرفت. لازم به ذکر است برای کسب درصد بسیار خوب در درس زبان کارشناسی ارشد پزشکی مطالعه و تسلط بر تستهای سالهای گذشته ی وزارت بهداشت الزامی می باشد.