خرید پکیج

توضیحی در مورد مقاله ISI

در موضوع انواع مقاله، انواع مقالات را از نظر ماهیت مورد بررسی قرار دادیم که در این قسمت ابتدا به طور مختصرو مفید توضیح می دهیم که منظور از عبارت “مقاله ISI” چیست و سپس در مورد اینکه از کجا باید فهمید که مقاله ای آی اس آی می باشد یا خیر، سخن می گوییم و در نهایت به این پرسش پاسخ خواهیم داد که ارزش گذاری مجلات آی اس آی بر چه مبنایی هستند.

منظور از مقاله ISI چیست؟

منظور از مقاله ISI، مقاله ای است که در یک مجله ISI به چاپ رسیده باشد. بنابراین باید ببینیم که مجله آی اس آی چیست. گسترش روز افزون علوم و فناوری های جدید، لزوم توجه به معیارهای ارزش دهی به تحقیقات، پژوهش ها و مجلات را ناگزیر می سازد. از کجا باید متوجه شد که نتایج تحقیقاتی ارائه شده در یک مقاله، در چه جایگاه علمی برخوردار است؟ آیا مطالب علمی مندرج در یک مقاله قابل اعتماد هست یا خیر؟

بدون شک وجود یک مرجع ارزیابی بی طرف که هم نیازهای استفاده کنندگان را به بخوبی شناسائی نماید و از طرفی دیگر نقاط ضعف و قوت منتشرات علمی و پژوهشی که در زمینه های مختلف را ارزیابی میکنند، می تواند راهگشای خوبی برای پژوهشگران باشد. چند موسسه و دانشگاه در جهان به نمایه سازی مجلات علمی اشتغال دارند. که این موسسه‌ها ودانشگاها با تعیین استانداردهای مختلف از دنبال کردن این استانداردها در مجلات منتشر کننده مقالات علمی، به نوعی اسباب سنجش فعالیت‌های علمی در حوزه‌های مختلف علمی را فراهم می‌ سازد. یکی از این موسسات که به طور نسبی از اعتبار و شهرت بیشتری برخوردار است، آی اس آی است که مخفف حروف اول موسسه Institute for Scientific Information  می باشد. این موسسه بخشی از موسسه ” تامسون رویترز” است. به عنوان جمع بندی می توان گفت که آی اس آی که  در واقع یک مرجع تعیین استاندارد و معتبر بودن نشریات علمی در سراسر جهان است بدین معنا که صلاحیت نشریات مختلف در زمینه های یاد شده بررسی شده که  دراین صورت داشتن اعتبار علمی و رعایت اصول فنی چاپ نشریه، که در لیست نشریات این موسسه قرار می گیرد. بنابراین مجلاتی که در لیست مجلات این موسسه قرار می گیرند به مجلات ISI مشهور هستند و اگر مقاله ای در چنین مجلاتی به چاپ رسد، مقاله ISI می باشد و چنین مقالاتی دارای اعتبار علمی می باشند.

چگونه تشخیص دهیم مجله ای ISI می باشد یا خیر؟

همانطور که عنوان شد ملاک آی اس آی بودن یا نبودن یک مجله قرار گرفتن نام آن مجله در فهرست مجلات موسسه تامسون رویترز می باشد. بنابراین برای بررسی اینکه مجله ای آی اس آی می باشد یا خیر می بایست به وبسایت این موسسه مراجعه کرد و نام مجله و یا شاپا مجله ( ISSN) را جستجو نمود. در صورتی که نام مجله در نتایج جستجو نمایش داده شود، مجله مورد نظر شما جزو مجلات آی اس آی می باشد. با توجه به این که آی اس آی بودن یا نبودن یک مجله همیشگی نیست و با ارزیابی سالانه ای که این موسسه انجام می دهد ممکن است مجلاتی جدید به این فهرست اضافه شوند و یا مجلاتی حذف شوند، حتما به وبسایت تامسون رویترز مراجعه کرده و نام و یا ISSN مجله را جستجو نمایید.

آدرس سایت تامسون رویترز برای جستجوی نام مجله:

http://mjl.clarivate.com/

بهتر است به جای نام مجله، ISSN مجله را جستجو کنید.

رتبه بندی مجلات ISI بر چه اساسی است؟

تا کنون متوجه شدیم که مجلات یا ژورنال های آی اس آی مجلاتی هستند که در لیست مجلات موسسه تامسون رویترز قرار گرفته اند و این مجلات، مجلات معتبری هستند. اما آیا همه مجلات آی اس آی داری اعتبار یکسانی هستند و بین آن ها تفاوتی نیست؟ مسلما جواب این پرسش این است که همه مجلات آی اس آی  از نظر اعتبار که در سطح یکسانی قرار ندارد و برخی مجلات معتبرتر از مجلات دیگر هستند. اما ملاک رتبه بندی مجلات آی اس آی چیست؟ ملاکی که موسسه تامپسون رویترز برای ارزش دهی به مجلات آی اس آی استفاده می کند، ایمپکت فاکتور (IF) و یا ضریب تاثیر نام دارد که به صورت میانگین تعداد دفعاتی که به مقالات یک مجله در دو سال قبل ارجاع  داده شده است، تعریف می گردد. بالاتر بودن ایمپکت فاکتور یک مجله بدین معناست که مقالات این مجله به طور میانگین توسط مقالات بیشتری مورد ارجاع قرار گرفته اند و بنابراین این مجله در بین محققان از اعتبار بیشتری برخوردار بوده است و بیشتر مورد اتکا قرار گرفت است.

آموزش مقاله نویسی ISI به زبان انگلیسی

 • تعداد جلسات: ۲۵ ساعت

 • مدرس: احمد شریف زاده

 • مخاطبان: دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

 • اهداف دوره: توانایی در انتشار مقاله های علمی در مجله های معتبر بین المللی ازجمله نیازهای مهم اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی محسوب می شود. موفقیت در این امر علاوه بر برخورداری از دانش تخصصی درباره موضوع مورد مطالعه و تسلط بر مبانی نگارش، مستلزم آگاهی از قواعدی است که آشنایی با آنها از طریق آموزش اصول مقاله نویسی و ممارست در امر نگارش مقالات حاصل می شود. در همین راستا، این وبینار با هدف ارتقای مهارتهای نگارش مقالات انگلیسی طراحی شده است و به دانشجو در تمامی مراحل نوشتن یک مقاله علمی کمک می کند و آمادگی لازم جهت تهیه و تنظیم مقاله به شکلی صحیح را به وی می دهد. شرکت کنندگان در وبینار قادر خواهند بود با به کار بستن موارد ارائه شده، موفقیت خود را در انتشار مقالات علمی در مجله های بین المللی چندین برابر افزایش دهند.

ویژگیهای دوره:

 • قابل استفاده برای تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی

 • قابل استفاده برای تمامی دانشجویان در سطوح مبتدی و پیشرفته

 • قابل استفاده برای تمامی دانشجویان در رشته ها و گرایشهای مختلف

 • ایجاد فرصتی مناسب در انتشار مقالات در مجلات معتبر خارجی

 • گشودن پنجره ای به روی دانشجویان در اخذ پذیرش از مجلات متعدد خارجی و داخلی

 

سر فصل های پکیج آموزشی مقاله نویسی ISI به زبان انگلیسی

 • روشهای پیدا کردن موضوعات تحقیق

 • بهترین موضوعات جهت نگارش مقاله

 • چگونگی پیدا کردن بهترین موضوعات

 • معیارهای انتخاب مجلات

 • روشهای پیدا کردن مجلات

 • شاخص های کمی و کیفی ارزیابی مجلات

 • چگونگی پیدا کردن مجلات

 • عوامل موثر در موفقیت نویسندگان مقالات

 • نحوه ارسال مقاله به مجله

 • معیارهای داوران جهت ارزیابی مقالات

 • نکات ضروری در نگارش مقالات

 • نحوه نگارش قسمت های مختلف مقاله و الگوهای مفید بهمراه مثال واقعی

 • سرقت ادبی

 

توضیحات از زبان مدرس:

درسته مقالات در رشته های مختلف دنبال راه حل های مختلف برای مشکلات جامعه مرتبط با اون رشته و تخصص هستند ولی همه مقالات درهمه رشته ها و حوزه ها دارای اشتراکات فراوانی هستند یعنی همه مقالات از نظر ظاهری دارای بخش های اصلی و فرعی هستند که مشابه است علاوه بر این هر بخش بایستی اطلاعاتی را ارائه کند مثلا در چکیده یک مقاله جملاتی درباره پیشینه کار، هدف مقاله، روش رسیدن به اون هدف شامل ابزارهای مورد استفاده- نمونه آماری و نحوه گزینش آن نحوه جمع آوری و تحلیل داده ها و …، نتایج و نتیجه گیری و نهایتا کاربرد یافته های این تحقیق باید کمابیش با ترتیبی ثابت ارائه شود. همچنین روشهای یافتن موضوعات ناب تحقیق، انتخاب مجلات، معیارهای داوران در ارزیابی موضوع و محتوای مقاله، زبان نگارشی و … دارای تشابهات فراوانی است و یادگیری این تشابهات به محققین این فرصت را می دهد تا از این قالب ها بسولت استفاده کرده و در کمترین زمان به نتیجه مطلوب برسند. دوره فوق این امکان را با بهره گیری از تجربه چندین ساله تدریس و تحقیق در این حوزه که منجر به تالیف دو جلد کتاب مقاله نویسی انگلیسی که به زبان انگلیسی در آمازون منتشر شده اند به دانشجویان و اساتید گرامی فراهم میکند.

ثبت نام

خرید پکیج