آموزشگاه علوم و زبانهای خارجی یودمی دوره تخصصی آمادگی برای آزمون تافل را بصورت حضوری در شهرهای مختلف ایران و نیز به صورت غیر حضوری (آنلاین) بصورت خصوصی و گروهی برگزار می کند.

 

درباره تافل

تافل اولین و معتبرین آزمون جهانی است.

دلایل شرکت در آزمون تافل:

اولا: برای اخذ اقامت در کشورهای انگلیسی زبان

دوما: برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کشور ایران و ادامه تحصیل در کلیه مقاطع کشورهای انگلیسی زبان

بدین منظور بسیاری از موسسات در جهان برای تسهیل شرایط شرکت درآزمون فوق؛ اقدام به برگزاری دوره های آمادگی این آزمون نموده اند. در این دوره ها به هیچ وجه سعی نمی شود که به داوطلب زبان انگلیسی آموخته شود بلکه هدف دوره ایجاد مهارت های ویژه چون تست زنی، پاسخگویی به سوالات چهارجوابی، انتخاب گزینه صحیح از چهارگزینه ای که اصلاً نمی داند و مواجهه با مهارتهای    Grammar – Writing- Reading – Speaking – listening می باشد.

انواع تافل:

  1. تافل کتبی و کامپیوتری

از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۸، آزمون تافل تنها به صورت کتبی برگزار می‌شد. شرکت کنندگان پاسخ‌هایشان را روی یک برگه با مداد علامت می‌زدند. در سال ۱۹۹۸، ETC  که آزمون تافل را تهیه می‌کند و Sylvan Learning Systems که برگزاری نسخه کامپیوتری تافل را بر عهده دارد، برای اولین بار این آزمون را به صورت کامپیوتری عرضه کردند.

علاوه بر این دو نسخه (کتبی و کامپیوتری)، یک آزمون کاملاً جدید نیز در آینده نزدیک به این مجموعه افزوده می شود. این آزمون تفاوت های زیادی با دو نسخه موجود خواهد داشت. از جمله می‌توان به اضافه شدن بخش «Speaking» اشاره کرد. از آنجایی که این بخش تاکنون در تافل مورد سنجش قرار نگرفته است، می‌توانیم انتظار تغییرات بزرگی را در ساختار این آزمون داشته باشیم.

آزمون کتبی تافل (PBT)

تافل کتبی از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

Time Number of questions Skill
۳۵ min ۵۰ items Listening
۲۵ min ۴۰ items Reading
۵۵ min ۵۰ items Writing

بخش شنیداری:

این بخش از تافل توانایی شما را در درک مکالمه‌های انگلیسی با لهجه ی آمریکایی، مورد سنجش قرار می‌دهد، که خود به سه قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول این بخش (Part A) شامل مکالمه‌های کوتاه می‌باشد که بین دو نفر صورت می‌گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می‌شود.

در قسمت دوم (Part B) مکالمه‌هاِی گسترده‌تری بین دو یا چند نفر انجام می‌شود و قسمت سوم (Part C) نیز دربرگیرنده نطق‌ها و سخنرانی‌هایی است که بیشتر درباره موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می‌باشد.

بخش ساختار و نگارش:

این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می‌گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی شما در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده‌اند. در دسته اول سؤالات (ساختار یا Structure) شما باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهید. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و شما باید گزینه‌ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می‌کند، انتخاب کنید. در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم شما با جملات کاملی روبرو می‌شوید که زیر چهار کلمه ی آنها خط کشیده شده است و شما باید کلمه یا عبارت نادرست را شناسایی کنید.

درک مطلب:

مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات مناسب، کلید موفقیت در همه بخش های آزمون تافل محسوب می‌شود، اما در این بخش این مهارت ها بطور خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولا شامل پنج متن در زمینه‌های علمی و دانشگاهی می‌باشد و به دنبال هر متن، ۱۰ پرسش مطرح می‌شود. همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسش ها نیاز دارید در داخل متن ها گنجانده شده و شما نیاز به پیش‌ زمینه علمی خاصی نخواهید داشت.

  1. آزمون کامپیوتری تافل (CBT)

نسخه کامپیوتری آزمون تافل از بخشهای زیر تشکیل شده است:

Time Number of questions Skill
۴۰ – ۶۰ min ۳۰ – ۵۰ items Listening
۷۰ – ۹۰ min ۴۴ – ۶۰ items Reading
۳۰ min ۱ composition Writing
۱۵ – ۲۵ min ۲۰ -۲۵ items Structure

 

بخش شنیداری:

بر خلاف آزمون کتبی، شما برای شنیدن از گوشی (headphone) استفاده می‌کنید. همچنیـن در آزمـون کامپیوتری علاوه بر صـدایی که می‌شنوید، یک تصویــر هم به نمـایش در می‌آید. به همراه هر پرسش، گزینه‌هایی در صفحه نمایش داده می‌شوند که بجای حروف A,B,C,D ،کنار هر گزینه یک مکان تعبیه شده است و شما باید روی پاسخ(های) صحیح کلیک کنید.

  • در آزمون کامپیوتری تافل گاهی بیش از یک پاسخ صحیح وجود دارد. در چنین حالتی به شما گفته می‌شود که چند پاسخ صحیح را انتخاب کنید.

بخش شنیداری به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهی است که البته کمی از تافل کتبی طولانی‌تر است. در قسمت دوم هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانی های طولانی‌تری روبرو می‌شوید.

ساختار:

این بخش آزمون تافل کامپیوتری، درست مانند تافل کتبی است، با این تفاوت که شما بجای علامت زدن با مداد روی کاغذ، با ماوس روی گزینه صحیح کلیک می‌کنید.

درک مطلب:

در این بخش شما ابتدا متنی را می‌خوانید که معمولا طولانی‌تر از آن است که همه آن در یک صفحه نمایش دیده شود. بنابراین شما مجبور خواهید بود از «نوار مرور» برای دیدن (یا مرور) بقیه متن استفاده کنید (تا زمانیکه «مرور» متن را تمام نکرده باشید، کامپیوتر پرسشها را در اختیار شما نمی‌گذارد). در این مرحله باید روی گزینه Proceed کلیک کنید. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه نمایش خواهید دید. در این مرحله می‌توانید با کلیک روی گزینه preview به پرسش قبلی برگردید.

بخش نوشتاری:

این بخش جدا از رتبه کلی شما گزارش می‌شود. بخش نوشتاری در حال حاضر در آزمون کامپیوتری تافل گنجانده شده است. این انشاء را هم می‌توان با قلم روی یک پاسخ‌نامه نوشت و هم می‌توان مستقیماً در کامپیوتر تایپ نمود. در این حالت می‌توانید از گزینه‌هایی مثل   delete، paste، cut  و… استفاده کنید.